polski english deutsch

Początki...

Decyzję o założeniu firmy "MARICO" podjąłem w 1989 r. pod wpływem obserwacji dynamicznie rozwijających się niewielkich firm świadczących usługi ogólnobudowlane. Moim celem było wypracowanie takiego stylu pracy, aby dzięki jakości świadczonych usług firma była rozpoznawalna nie tylko na terenie Radomia i jego okolic, ale również wśród klientów w całym kraju.

Na początku swojej "drogi" w zdobywaniu nowych klientów, zajmowaliśmy się prawie wszystkim co zleceniodawca miał do wykonania. Od robót murowych poprzez instalacyjne do wykończeniowych. Z uwagi na sezonowość zleceń trudno było utrzymać w okresie zimowym kilkunastoosobową załogę. Wypracowane zyski w "ciężkich chwilach" musiały być kierowane na przetrwanie, zamiast inwestowane w rozwój firmy.

Postanowiliśmy ograniczyć zakres świadczonych przez nas usług do typowej "wykończeniówki", co pozwalało nam na prowadzenie prac bez przerw spowodowanych warunkami atmosferycznymi.

Czas na technikę diamentową...

diamentowe cięcie betonuRozpoczęliśmy współpracę z nowymi klientami, takimi jak: Grupa METRO AG, DEICHMANN OBUWIE Sp. z o.o., Citi Group, dzięki którym uczestniczyliśmy w realizacji obiektów na terenie całej Polski. W trakcie prowadzanych prac na wielu obiektach zachodziła konieczność skorzystania z usług firm dysponujących urządzeniami do obróbki betonu, których liczba w owym czasie nie była zbyt duża. Zapadła decyzja o sukcesywnych zakupach urządzeń umożliwiających wykonywanie przejść i przepustów instalacyjnych na własne potrzeby. Zakupy kolejnych urządzeń uświadomiły nam, że technika diamentowego cięcia i wiercenia w betonie jest ściśle związana z rozwojem usług budowlanych. I tak, od 1996r. firma MARICO dołączyła do grona firm, które oprócz wykonywania kompleksowych usług budowlanych, zaczęła świadczyć usługi związane z technikami diamentowej obróbki betonu.

Coraz większa konkurencja w dziedzinie świadczenia usług ogólnobudowlanych uświadomiła nam, że szansę przetrwania mają jedynie firmy wyspecjalizowane w danej dziedzinie usług, dysponujące nowoczesnym parkiem maszynowym. Powoli, ale systematycznie i konsekwentnie kierowaliśmy nasze wysiłki na rozwój działu technik diamentowych o najwyższym stopniu zaawansowania technologicznego. Okazją ku temu stało się pozyskanie kilku zleceń, do wykonania których niezbędny był sprzęt o bardzo dobrych parametrach eksploatacyjnych; mobilny i wydajny, a jednocześnie trwały i bezawaryjny. Tylko taki sprzęt gwarantował nam wywiązanie się z terminowego wykonania kontraktów.

Inwestycja w nowe technologie...

Na bazie doświadczeń jakie zdobyłem pracując jako pełnomocnik firmy MARICO, w lutym 2005r. otworzyłem własną firmę pod nazwą MARICO f.p. specjalizującą się w diamentowych technikach obróbki betonu. Jako pierwszy w Polsce postanowiłem zakupić sprzęt, który dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii wykorzystywał w maszynach budowlanych wysoką częstotliwość (HF). Decyzja ta wiązała się z dużymi wydatkami i koniecznością przekonania siebie i innych do technologii HF, która dla sceptyków i niedowiarków była zbyt tajemnicza, nowatorska i nie sprawdzona.

Inwestowanie w techniki diamentowe w oparciu o napęd wysokoczęstotliwościowy okazał się dobrym i trafnym wyborem, który wymusił na konkurencji zwrot w kierunku nowych rozwiązań technologicznych. Dzięki podjęciu tak ryzykownego wyboru technologii, o krok wyprzedziliśmy konkurencję. Dziś mamy już pełną świadomość, że tylko konsekwentne inwestowanie w najnowsze technologie pozwoli nam na utrzymanie się w czołówce firm świadczących tego typu usługi.

Robotyzacja w selektywnym wyburzaniu i rozbiórkach…

Obserwując kierunki rozwoju firm z branży technik diamentowych na świecie oraz świadomość, że tylko profesjonalny sprzęt oraz świadczenie usług na najwyższym poziomie może przynieść sukces, postanowiliśmy uruchomić dział zajmujący się selektywnym wyburzaniem obiektów z zastosowaniem specjalistycznych, zdalnie sterowanych robotów sterowanych drogą radiową.

Początki były dość skromne, ale konsekwentne inwestowanie w najnowocześniejszy i profesjonalny sprzęt oraz ludzi sprawiło, że jesteśmy rozpoznawalni na terenie całego kraju. Nie poprzestaliśmy na rozwoju działu związanego z techniką diamentowej obróbki betonu, ale rozwinęliśmy niszowy w Polsce dział zdalnie sterowanych robotów wyburzeniowych dla poprawienia skuteczności i bezpieczeństwa przy pracach wyburzeniowych i rozbiórkowych.

dalnie sterowany robot do prac wyburzeniowych BROKK 90W 2007 roku jako jedni z pierwszych w Polsce zakupiliśmy zdalnie sterowany robot do prac wyburzeniowych BROKK 90 - sztandarowy produkt światowego lidera w produkcji tego typu urządzeń. Wieloletnie doświadczenie w branży kompleksowej obróbki betonu oraz wnikliwa analiza rynku selektywnych wyburzeń obiektów kubaturowych skłoniła nas do podjęcia decyzji o zakupie najnowszego i najnowocześniejszego "dziecka" firmy BROKK AB, zdalnie sterowanego robota BROKK 260.

dalnie sterowany robot do prac wyburzeniowych BROKK 260W maju 2009 roku maszyna, jako nr 1 w Polsce i nr 4 w Europie, trafiła od producenta w Szwecji, bezpośrednio na plac budowy wzbudzając podziw swoją kompaktowością i niespotykaną skutecznością.

Dzięki imponującym możliwościom i wysokiej wydajności oraz niewiarygodnej mobilności, BROKK 260 w duecie z BROKK’iem 90 zrealizowały zadanie przy modernizacji Oczyszczalni Ścieków w Ostrołęce, które trudno byłoby wykonać przy zastosowaniu ciężkiego sprzętu wyburzeniowego.

Na przestrzeni kilku miesięcy pracy w najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych warunkach przy pracach korekcyjno-wyburzeniowych, BROKK 260 potwierdził swoje nieprzeciętne możliwości techniczne oraz skuteczność porównywalną z dużo cięższymi specjalistycznymi maszynami budowlanymi.

dalnie sterowany robot do prac wyburzeniowych BROKK 400Mamy nadzieję, że w najbliższych planach firmy MARICO F.P., w latach 2010-2011, uda się zrealizować zakup najcięższego zdalnie sterowanego robota z rodziny BROKK’a – modelu 400. Wierzymy, że rozwijający się rynek selektywnych wyburzeń obiektów kubaturowych spowoduje większe zainteresowanie usługami świadczonymi przez naszą firmę i pozwoli na zakup kolejnych nowoczesnych urządzeń utrzymując MARICO F.P. w europejskiej czołówce firm z tej branży.

Wizja przyszłości...

Skuteczność i wydajność posiadanego parku maszynowego przekłada się również na poziom zadowolenia klienta, który potrafi docenić profesjonalizm i zaangażowanie przy realizacji powierzonych nam zadań.

Inwestycja w nowe technologie stała się przyczynkiem do skorzystania w 2005r. z możliwości wystąpienia o dotacje UE na rozwój małych i średnich firm, takich jak MARICO f.p. W wyniku starań i spełnienia wszystkich warunków formalnych i technicznych nasza firma uzyskała pozytywną opinię o przyznanie dofinansowania na rozwój nowych technologii. Uzyskane w ten sposób środki w ramach ZPORR (Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego) pozwoliły nam na zakup specjalistycznego sprzętu w technologii HF (wysokoczęstotliwościowej) i umożliwiły dalszy rozwój naszej firmy. Dzięki temu kolejny cel, jaki sobie wyznaczyliśmy, stał się możliwy do zrealizowania.

Idąc o krok dalej, w 2008r. złożyliśmy wniosek o dofinansowanie zakupu zdalnie sterowanego robota do prac wyburzeniowych, który został pozytywnie oceniony pod względem formalnym i merytorycznym, dając nam "zielone światło" do rozwoju działu SWOK (Selektywnych Wyburzeń Obiektów Kubaturowych).

Celem firmy na najbliższe lata jest:

  • Uzupełnienie parku maszynowego o sprzęt z systemem napędu w technologii HF,
  • Zakup kolejnego robota z ,,rodziny” BROKK,
  • Stworzenie zespołu wysoko wyszkolonych pracowników,
  • Poprawienie systemu informacyjnego i logistyki,
  • Zwiększenie zasięgu działania.

 

Cezary Zakrzewski
Marico f.p

MARICO f.p. Cezary Zakrzewski
26-600 Radom, ul. 11 Listopada 85
tel. / fax. (48) 629 72 47
kom. +48 601 333 643
e-mail: marico@marico.com.pl