Co to jest ogród zimowy i jak go urządzić

Czy zima to dla roślin martwy okres? Niekoniecznie. A to wszystko za sprawą ogrodu zimowego i możliwości, jakie oferuje. To idealne rozwiązanie dla miłośników zieleni, którzy chcą cieszyć się bujną roślinnością nawet w czasie mrozów. Co to jest ogród zimowy i jak go urządzić? Wyjaśniamy w dzisiejszym artykule.

Ogród zimowy – co to takiego

Ogród zimowy to specjalnie zaprojektowana konstrukcja, która pozwala cieszyć się roślinnością przez cały rok, bez względu na panujące na zewnątrz warunki pogodowe. Często przypomina szklarnię, tylko taką bardziej ekskluzywną lub/i przytulną. Ogród zimowy może być zaprojektowany jako integralna część domu lub jako obiekt wolnostojący. Podstawy takiego ogrodu mogą zostać wykonane z drewna, aluminium lub z PCV.

Zakładanie ogrodu zimowego – od czego zacząć

Zanim wcielisz swój pomysł w życie, najpierw przeanalizuj kilka istotnych kwestii. Jak już wspominaliśmy, zastanów się, czy konstrukcja domu pozwala na to, żeby ogród zimowy stał się jego częścią, czy lepszym rozwiązaniem będzie wolnostojący ogród zimowy. Równie ważny jest materiał, z którego konstrukcja będzie wykonana. No i oczywiście zastanów się, jakie rośliny mają tam rosnąć. Czy chcesz stworzyć ogród zimowy, którym będziesz cieszyć się jedynie w chłodnych miesiącach, czy zależy Ci na obiekcie całorocznym. Najlepiej wszystko zapisz. Dzięki temu łatwiej będzie Ci rozmawiać z projektantem, a co za tym idzie – oszacować koszty ogrodu zimowego. Ile kosztuje ogród zimowy? Od 5 000 do nawet 50 000 złotych w górę. Oczywiście najtańsza opcja będzie przypominać raczej trochę ładniejszą wersję szklarni, a nie ogród zimowy z prawdziwego zdarzenia.

Ogród zimowy – jakie rośliny do niego wybrać

O tym, jakie rośliny będziesz mógł hodować w ogrodzie zimowym, zależy także od jego położenia. Dlatego, wybierając zieleń do ogrodu, sprawdź, wymagania każdej z roślin. Jeśli ogród zimowy wychodzi na południe, możesz pomyśleć o hodowli różnych gatunków figowca, krotonów i szeflerów. Jeśli natomiast Twój ogród zimowy znajduje się bardziej we wschodniej lub zachodniej, pomyśl o roślinach, które lubią cień. Mogą to być np. paproć lub bluszcz.

Ogród zimowy – wyposażenie i dodatki

Ogród zimowy może stać się przytulny  i romantyczny. Wszystko zależy od tego, jak go urządzisz. Pomyśl o wygodnych fotelach, stoliku, miękkich kocach i nastrojowym oświetleniu, takim jak choćby świece i lampiony. Alternatywnym rozwiązaniem jest oświetlenie elektryczne, np. LED-owe. Jeśli natomiast zależy Ci na tym, by osłonić ogród zimowy przed słońcem, pomyśl o roletach.

Ogród zimowy – podsumowanie

Ogród zimowy to spora inwestycja, którą warto dobrze przemyśleć. Nikt przecież nie lubi wydawać pieniędzy na coś, co ostatecznie mu się nie spodoba. To samo dotyczy różnych nieprzewidzianych zdarzeń i ich konsekwencji finansowych. Dlatego, oprócz zaplanowania ogrodu zimowego, warto pomyśleć również o bardzo dobrym ubezpieczeniu domu.