Wentylacja mechaniczna a oszczędność energii

Wentylacja mechaniczna - system recoVAIR VAR 60

Trzeba przyznać, że przebywanie w pomieszczeniach bez wentylacji byłoby bardzo uciążliwe, na szczęście nie jest ona dobrem luksusowym. Niemniej jednak zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza to nie wszystko. Poznaj korzyści płynące z zastosowania wentylacji mechanicznej, a także dowiedz się, jak dzięki niej możesz oszczędzać energię.

Z tekstu dowiesz się:

  • w jakim celu stosowana jest wentylacja mechaniczna,
  • ile prądu pobiera wentylacja mechaniczna,
  • dlaczego wentylacja z rekuperacją to dobry wybór.

Wentylacja mechaniczna – zastosowanie

Powinieneś wiedzieć, że wentylacja ma jeden główny cel – mianowicie jest to wymiana powietrza poprzez usunięcie tego zużytego, zanieczyszczonego i zastąpienie go nowym, świeżym. W przypadku klasycznej wentylacji grawitacyjnej jesteś w stanie realizować tylko ten jeden główny cel.

Bez systemu wentylacji lub w chwili, gdy jest ona uszkodzona, możesz doprowadzić do powstawania grzybów oraz pleśni na ścianach, większego rozwoju bakterii, a w skrajnych przypadkach do zaczadzenia i zgonu. Przebywanie w budynkach bez wentylacji jest szkodliwe dla zdrowia, powoduje bóle głowy, rozdrażnienie, problemy z koncentracją oraz inne przykre dolegliwości. W takich przypadkach mówimy o SBS (sick building syndrome), czyli syndromie chorego budynku. Korzystając z nowoczesnego systemu wentylacji mechanicznej, możesz wyeliminować ryzyko związane z SBS, a dodatkowo rekuperator pozwoli odzyskiwać ciepło oraz oczyszczać powietrze w pomieszczeniach.

Automatyka systemu firmy Vaillant ma również rozbudowane funkcje kontroli na podstawie stężenia CO2. To ważne, ponieważ jego zbyt duże stężenie (powyżej 1000 ppm) przyczynia się do powstawania SBS. Centrala Vaillant ma wiele trybów pracy: automatyczny, ekonomiczny, czy też intensywny (podczas wietrzenia lub pobytu większej ilości osób).

Wentylacja mechaniczna – ile zużywa prądu?

System wentylacji mechanicznej oparty jest na wentylatorze, który przetłacza powietrze zużyte i nawiewa świeże z zewnątrz. Oba te strumienie spotykają się na wymienniku ciepła, gdzie zimą ciepłe powietrze, które zostało nagrzane w mieszkaniu, ogrzewa świeże nawiewane powietrze z zewnątrz.

W systemie grawitacyjnym nawiewane jest zimne powietrze z zewnątrz poprzez nawiewniki okienne, ścienne lub po prostu nieszczelności. Wygrzane ciepłe powietrze natomiast szachtem wentylacyjnym wyciągane jest z budynku. Nad wydajnością tego systemu jest jednak mała kontrola, a odzysk ciepła jest zerowy.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Wentylacja mechaniczna – system recoVAIR VAR 60

Zapotrzebowania budynku można określić jako sumę strat ciepła związanych z przenikaniem przez przegrody oraz straty związane z wentylacją. W zależności od jakości wykonania budynku, w przypadku wentylacji grawitacyjnej, straty te mogą stanowić nawet 80% całkowitego zapotrzebowania.

Obecny standard wykonania przegród zewnętrznych i związane z nimi ocieplenia pokazują, jak duży udział w ogrzewaniu budynku ma właśnie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Ograniczając te straty, realnie wpłyniesz na koszt związany z ogrzewaniem budynku. Dzięki wymiennikowi ciepło nie ucieka szachtem wentylacyjnym i pozostaje nadal w pomieszczeniu. Nie ma konieczności ponownego podgrzewania powietrza w budynku. Dzięki temu zużywana jest mniejsza ilość paliw, a ogrzewanie staje się bardziej ekonomiczne.

Obecnie wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest dobrze dostępna na rynku. Najpopularniejsze są wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe, które nie wymagają dodatkowej energii spoza układu, są proste w konstrukcji oraz cechują się wysoką sprawnością. W rekuperatorze głównym elementem pobierającym prąd jest wentylator. Pobór prądu wynosi od 15 do 342 W, zależnie od wielkości jednostki oraz wydajności pracy. Zyski mające związek z odzyskiem ciepła i oczyszczaniem powietrza diametralnie pokrywają koszty związane z pracą wentylatora.

Pamiętaj, że w okresie grzewczym wilgotność w budynkach bardzo spada. Wartości poniżej 50% są szkodliwe dla ciała oraz układu oddechowego. Firma Vaillant oferuje również entalpiczne wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe z możliwością odzysku wilgoci. Dzieje się to dzięki specjalnej membranie polimerowej wykorzystującej zasadę dyfuzji pary wodnej. Wybierając ten wariant, uzyskujesz odpowiednią wilgotność w każdym pomieszczeniu, a nie tylko tym z nawilżaczem.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to czyste powietrze przez cały rok

Centrale wentylacyjne wyposażone są w zestaw filtrów o dużej powierzchni roboczej, które oczyszczają powietrze nawiewane do budynku. Dzięki filtrom w domu oddychasz świeżym powietrzem, a całe zanieczyszczenia zatrzymują się na urządzeniu. Oczywiście konieczna jest kontrola czystości filtra oraz wymiana po zużyciu. W rekuperatorach recoVAIR VAR firmy Vaillant czynności te są bardzo proste i nie wymagają wizyty serwisu. Użytkownik może sam je wykonać.

Specjalna konstrukcja wymiennika ciepła uniemożliwia, by powietrze zużyte mieszało się z powietrzem świeżym, a jedynie oddaje ciepło i podgrzewa je. Dzięki temu masz pewność, że to nawiewane jest pozbawione kurzu i pyłów.

Rekuperatory recoVAIR VAR firmy Vaillant są wyposażone w wysokiej jakości filtry F7 (ePM2,5 65%) lub opcjonalnie F9 (ePM1,0 85%) w strefie powietrza zewnętrznego oraz G4 (zgrubny) w strefie powietrza wywiewanego. Wielkość powierzchni filtrów sięga 0,9 m2, dzięki czemu ich żywotność jest wydłużona.

Pod hasłem czyste powietrze kryje się również krajowy program wsparcia finansowego dla użytkowników, którzy wybierają na przykład system recoVAIR VAR 60 z odzyskiem ciepła. W programie możesz dostać dofinansowanie na zakup urządzeń, a produkty Vaillant są akredytowane i posiadają pełną, wymaganą dokumentację. Nie ma w tym nic dziwnego, ograniczając straty ciepła, ograniczasz ilość spalanych paliw kopalnych.

Przeczytaj również