Taras drewniany – użycie do budowy drewna egzotycznego; jego właściwości

Mówiąc o właściwościach tego drewna, należy powiedzieć, że posiada dużą gęstość i jest twarde, dzięki czemu jest odporne na ścieranie. Natomiast pamiętajmy o tym, że wysycenie tkanek żywicami, garbnikami i olejkami sprawia, że jest bardzo stabilne i trwałe. Nie ulega korozji biologicznej, nie odkształca się, niegroźne mu też zmiany temperatur i wilgotności. Co prawda pod wpływem promieni UV szarzeje, ale nie zmienia to jego struktury i trwałości. Nie ma obowiązku jego impregnowania, chociaż możemy pokryć olejem, żeby powstrzymać proces patynowania. Należy wiedzieć, że drewno egzotyczne, podobnie jak termodrewno, jest łupliwe, dlatego wkręty stabilizujące deski powinniśmy umieszczać we wcześniej nawierconych otworach. Ponieważ substancje wchodzące w skład jego tkanek reagują z żelazem, pozostawiając ciemne smugi na powierzchni desek, do ich montażu powinniśmy używać nierdzewnych wkrętów wykonanych z stali lub mosiądzu. Warto dodać, że deski z drewna egzotycznego nie odkształcają się pod wpływem wilgoci, dlatego możemy je łączyć ukrytymi zaczepami z pozostawieniem niewielkich szczelin. Oto gatunki drzew, które nadają się do wykonania tarasu:

1). Massaranduba – należy wiedzieć, że to drewno ma jednolitą ciemnobrązową lub czerwonobrązową barwę. Zawiera dużo substancji gumożywicznych, ma bardzo dużą gęstość i jest odporne na działanie chemikaliów. Trwałość: do 50 lat.
2). Denya – należy wiedzieć, że charakteryzuje się złotobrązową lub słomkową barwą z odcinającą się ciemniejszymi pasami. Pamiętajmy o tym, że nie możemy go ubrudzić cementem lub wapnem, bowiem może dojść do trwałego odbarwienia powierzchni. Trwałość: 30-50 lat.
3). Tatajuba – należy wiedzieć, że początkowo ma ciepły złoty kolor, który z czasem zmienia się na miodowobrązowy. Zawarty w tym drewnie krzem sprawia, że dobrze znosi kontakt z wodą. Trwałość: 30-50 lat.
4). Bangkirai – drewno to ma ciepłą barwę – od jasnomiodowej po ciemnobrązową, niekiedy widoczne są żółte przebarwienia. Należy wiedzieć, że dzięki wysokiej zawartości krzemu jest wyjątkowo odporny na działanie wody, dlatego też nierzadko stosuje się go wokół basenów. Trwałość: 30-50 lat.
5). Merbau – należy wiedzieć, że odznacza się pomarańczowobrązową barwą z widocznymi na powierzchni złotymi cętkami i żyłkami. Zawarte w nim garbniki łatwo się rozpuszczają w wodzie, co może doprowadzić do pobrudzenia jasnych powierzchni w sąsiedztwie tarasu (dlatego przede wszystkim trzeba zadbać o jego dobre odwodnienie). Proces ten może trwać kilka miesięcy czasu. Trwałość: 30-50 lat.
6). Ipe – to drewno początkowo jest jasne, z czasem staje się bordowobrązowe, a nawet prawie czarne. Posiada bardzo dużo substancji oleistych, jest odporne na ogień i wyjątkowo twarde (bywa nazywane diamentowym orzechem). Twałość: 30-50 lat.
7). Cumaru – to drewno może mieć mahoniową lub rdzawą barwę z widocznymi na powierzchni czerwonymi lub żółtymi żyłkami. Odznacza się wysoką zawartością związków oleistych. Trwałość: 30-50 lat.
8). Kempas – to drewno ma ciekawą barwę, która początkowo jest różowawa lub ruda, a z czasem zmienia się w ceglastoczerwoną. Należy wiedzieć, że drewno to jest mniej stabilne w porównaniu do innych gatunków drewna egzotycznego – zmienia objętość pod wpływem wilgoci. Trwałość: 20-40 lat.
9). Garapa – ma ciepły kolor – od złotego beżu po miodowy brąz. Wysoka zawartość krzemu w tkankach sprawia, że jest hydrofobowy, więc często stosuję się go wokół zbiorników wodnych. Trwałość: 30 lat.

1 thought on “Taras drewniany – użycie do budowy drewna egzotycznego; jego właściwości

  1. Pomysł brzmi świetnie i oryginalnie, tylko gdzie dostać egzotyczne drewno w Polsce?

Comments are closed.