Drzwi wewnętrzne a ich kolor

Drzwi we wnętrzach spełniają kilka funkcji i trzeba dobierać je tak, aby nie kolidowały z otoczeniem. Drzwi białe, w kolorze, a może ciemny lub jasny odcień drewna albo wręcz czarne drzwi. Jak podjąć decyzje o kolorze drzwi do wnętrza, żeby być z nich zadowolonym?

Jakie to wnętrze?

Mały, czy duży metraż mieszkania? Taki aspekt ma spore znaczenie, zważywszy na fakt, że jaśniejsze odcienie drzwi wskazywane są jako właściwsze do aranżacji mieszkań mniejszych, a ciemniejsze mogą być z powodzeniem zastosowane w mieszkaniach dużych. Dzieje się tak dlatego, że odcienie bieli subtelnie doświetlają, tworząc iluzję przestronności, a już inaczej wygląda to przy wnętrzach obszerniejszych. Zastosowanie ciemniejszych barw drzwi spaja nazbyt rozległą przestrzeń. nadając jej konkretnego charakteru. A co z drzwiami innymi, w kolorach wręcz krzykliwych, np. jaskrawego żółtego albo krwisto czerwonego, czy nawet wyrazistego fioletowego? Tutaj trzeba jasno powiedzieć, że tego typu rozwiązania spotykane są oczywiście we wnętrzach, ale nie spełniają one konkretnej funkcji, a jedynie są wynikiem odwagi, hipsterskiej mody bądź odrzucenia klasycznych form przez właściciela takiego mieszkania. Może poza pokojami dziecięcymi, gdzie stylizacje mogą być zależne od zamiłowania dzieci do barw żywych i niestandardowych.

Drzwi do wnętrza nie są czymś, co znajduje się w aranżacyjnej i materialnej próżni. Jest wręcz przeciwnie, gdyż zwłaszcza z podłogami i stolarką okienną współgrają, tworząc spójną całość. Odpowiednie wyważenie w odniesieniu do proporcji kolorystycznych pomiędzy tymi elementami wnętrza jest zdaniem projektantów kluczem do udanej aranżacji. Jednocześnie nie ma jednej metody doboru kolorystyki, jedni pragną jednolitości, a inni wolę zestawienia kontrastowe.

Podczas doboru odcieni drzwi trzeba pamiętać o ramach okiennych, gdyż te często mogą się wydawać ciemniejsze od tonu drzwi, pomimo wykonania ich z identycznej okleiny. Jest to jednak tylko złudzenie optyczne, ponieważ ostre światło wpadające przez okno zazwyczaj oświetla dobrze drzwi, ale ramy okienne zacienia.

Jaki to materiał?

Na dobór koloru drzwi do pomieszczenia, chociaż poprawniej będzie uznać odcienia jakiegoś koloru, ma wpływ również materiał użyty na budowę drzwi. Materiał, czyli z reguły drewno, w zależności od gatunku ma różne usłojenie, a to ma bardzo duży wpływ na interpretację aranżacyjną. Nie każde usłojenie będzie pasowało do wybranego stylu aranżacyjnego i nie chodzi tu wcale o wybory pomiędzy drogimi gatunkami drewna egzotycznego a tańszymi z lasów rodzimych. Można znaleźć idealnie dopasowane drzwi wewnętrzne wykonane z okleiny drewnopodobnej. Ofert różnorakich drzwi jest w internecie pełno i wystarczy się rozejrzeć. Ponadto wielu producentów stolarki drzwiowej już w nazwie definiuje ich przeznaczenie do konkretnego stylu, co znacznie ułatwia orientację i wybór drzwi.