Na jakie impregnaty do drewna warto się zdecydować?

Drewno jest naturalnym, szlachetnym materiałem, wymagającym odpowiedniej pielęgnacji oraz zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi. Z drewna wykonywane są schody, meble ogrodowe i wiele innych. Który impregnat do drewna jest najlepszy?

Rodzaje impregnatów do drewna

Wybór impregnatu do drewna jest w dużej mierze uzależniony od elementu, jaki wymaga zabezpieczenia. Szeroka gama produktów dostępnych w ofercie https://sklep.torys.eu/ gwarantuje dopasowanie do potrzeb. Należy również ustalić stopień oczekiwanej ochrony i przed czym drewno ma zostać zabezpieczone: wilgocią, pleśnią, grzybem, promieniowaniem UV, ścieraniem, ogniem.

Wodoszczelne impregnaty do drewna

Nie posiadają zapachu, a także nie wydzielają drażniących oparów, dlatego można stosować je do impregnacji drewna w domu. Głównym nośnikiem jest tu woda, która występuje z dodatkami takimi, jak żywica akrylowa, żywica alkidowa, wosk. Impregnaty w tej wersji schną szybko i dokładnie wnikają w strukturę drewna. Zabezpieczają przed wilgocią, pleśnią oraz owadami. Nadają się do malowania drewna konstrukcyjnego, płotów, ławek, a także elementów drewnianych w domu.

Solne impregnaty do drewna

Występuje w wersji gotowej do użycia lub jako proszek do rozpuszczenia. Stosowany jest przede wszystkim w tartakach, w celu ochrony elementów konstrukcyjnych takich, jak taras, belki, stropy. Nie nadaje się do zabezpieczania mebli ogrodowych. Gwarantuje wyłącznie zabezpieczenie przed pleśnią, szkodnikami i ogniem, ale nie przed negatywnym oddziaływaniem wody.

Rozpuszczalnikowe impregnaty do drewna

Najskuteczniejszy produkt do ochrony drewna znajduje zastosowanie m.in. przy malowaniu ławek ogrodowych i innych mebli ogrodowych. Wnika głęboko w strukturę drewna, gwarantuje pełną ochronę, szybko schnie. Zabezpiecza przed wilgocią, szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, promieniowaniem UV, owadami.

Woskowe i olejowe impregnaty do drewna

Zaliczane są do grupy produktów ekologicznych, ponieważ powstają na bazie naturalnych substancji takich, jak wosk oraz olej lniany. Są dodatkowo wzbogacane terpentyną, żywicą drzewną lub alkidową, woskiem roślinnym bądź smołą. Skutecznie zabezpieczają świeże, surowe drewno. Można wykorzystać je do malowania parapetów, podbitki, podłóg tarasowych, drewnianych elewacji, oraz wszelkiego rodzaju mebli ogrodowych, pergoli.

Jakie impregnaty do drewna wybrać?

Oferta impregnatów do drewna jest bardzo szeroka. Można zdecydować się na preparat zgodny z potrzebami, zapewniający pełną ochronę elementowi drewnianemu.