Narzędzia tokarskie

Decydując się na zakup tokarki numerycznej nie wolno zapomnieć o podstawowym jej wyposażeniu, którym są noże tokarskie i nawiertak do otworów. Pierwsze są właściwie podstawowym narzędziem, bez którego nie wykonamy żadnej obróbki, drugi z nich, natomiast, potrzebny nam będzie nie tylko jako narzędzie wstępne przed wierceniem ale przede wszystkim do wykonania nakiełka pod podtrzymanie kłem i konikiem dla obróbki dłuższych elementów.

Noże tokarskie potrafią natomiast kosztować – produkty wiodących japońskich marek, takie jak Kyocera z łatwością przekraczają ceny rzędu 300eur za korpus + 10eur za sztukę płytki skrawającej, więc naturalnym jest, że wielu użytkowników tokarek numerycznych szuka rozwiązań tańszych jako alternatyw do produkcji jednostkowej, warsztatowej i małoseryjnej. I tutaj z pomocą przychodzą takie firmy jak Abplanalp – dział narzędzi tego największego w Polsce dystrybutora maszyn, oprogramowania, chłodziw i rozwiązań w dziedzinie obróbki skrawaniem, poza rozwiązaniami z grupy hi-endowej wprowadził na rynek również markę Groth zrzeszającą producentów charakteryzujących się najwyższym współczynnikiem cena/jakość.

Patrząc na podstawowy zestaw narzędziowy, uwzględniający noże tokarskie oraz nawiertak do otworów firma Abplanalp poprzez katalog Groth może zaoferować np. takie połączenie: Nóż zewnętrzny zgrubny MWLNR w cenie 44eur i płytki skrawające WNMG po 0.6eur za krawędź skrawającą, nóż zewnętrzny wykończeniowy MVJNR w cenie 55eur i płytki po 1.20eur za krawędź oraz przecinak/nóż do rowkowania kosztujący 62eur z płytkami w cenie poniżej 3eur za krawędź. Prawda, że wygląda to rozsądnie pod kątem cenowym? Warto też zauważyć, że nie kupujemy narzędzi od przypadkowego chińskiego producenta, ale współpracujemy z potężną firmą posiadającą ponad 20 doradców technologicznych i inżynierów aplikacji, których zadaniem jest nie tyle sprzedać nam narzędzia, ale dostarczyć też wsparcie w kwestii doboru technologii i parametrów obróbkowych.

Same noże tokarskie i nawiertak do otworów na nic nam się zdadzą, jeżeli nie będziemy posiadali do nich odpowiednich opraw dopasowanych do naszej maszyny. Niektórzy producenci, np. wiodący amerykański producent obrabiarek sterowanych numerycznie Haas dołączają do swoich tokarek zestaw 6 (lub w wersji Y nawet 8!) oprawek, ale jeżeli nasz producent o to nie zadbał, to ten sam katalog Groth przewiduje oprawki już od 60eur/sztuka dopasowane do najbardziej popularnych systemów narzędziowych na rynku (VDI, BOT, BMT).

Podstawowe wyposażenie zamykają nam też adaptery z chwytu walcowego na system ER32 oraz tuleje ER32 – jest to najczęściej stosowany system, który pozwoli zamontować nam nie tylko nawiertak do otworów ale też wiertła, rozwiertaki, gwintowniki a nawet mniejsze noże tokarskie do wytaczania, potocznie wytaczaki, które również w katalogu Groth oczywiście możemy znaleźć.