Wybór systemu kominowego?

Systemy kominowy oraz wentylacyjny są na tyle istotne, że nigdy nie powinny być wybierane podczas budowy domu, ale koniecznie już na etapie projektu. Nie oznacza to jednak, że inwestor nie może mieć wpływu na wybór systemów, chociaż ten wybór może być w niektórych przypadkach ograniczony. Jeżeli jednak wybór istnieje, to o czym należy pamiętać i na co zwracać uwagę podczas dokonywania wyboru komina?

Wybór komina – na co zwrócić uwagę?

Pierwszym aspektem jest bez wątpienia umiejscowienie komina, ale nie tylko ten aspekt projekt, gdyż trzeba również pomyśleć o wymaganiach technicznych w odniesieniu do komina w względem wybieranego systemu grzewczego. Należy wziąć pod uwagę rodzaj i moc cieplną kotła wraz rodzajem zaplanowanego do stosowania paliwa i jego temperatury spalania, a dalej niezbędną wysokość komina.

Ważna jest jakość komina. System kominowy nie będzie wydajny i niezawodny, jeśli nie będzie to komin odpowiedniej klasy. Dobry komin to taki, który jest niewrażliwy na wilgoć, odporny na korodowanie, a powinien być również kwasoodporny, żaroodporny oraz nie gromadzić sadzy.

Jaki komin – ceramiczny czy stalowy?

Jakość wykonania komina zapewniająca solidność konstrukcji jest ważna, ale musi być wzięte pod uwagę jego przeznaczenie. Kominy nie są jednorodne, ale często dedykowane do odprowadzania spalin z kotłów produkujących energię cieplną z różnych rodzajów paliw. W naszym kraju funkcjonują kotły na paliwo stałe, innych kominów będą potrzebowały piece gazowe, a jeszcze inne znajdą zastosowanie przy kotłach na paliwa płynne. Komin może być wykonany z ceramiki albo ze stali i warto zaznaczyć, że w budownictwie mieszkaniowym częściej występują kominy ceramiczne.

Zalety kominów ceramicznych to przede wszystkim wysoka odporność na zmiany temperatury, ale również na uszkodzenia. Ponadto ich rozszerzalność cieplna praktycznie nie występuje, są łatwe w montażu i przy regularnym czyszczeniu służą dziesiątki lat.

Bywa jednak, że przy bardzo intensywnej eksploatacji lepiej sprawdzi się komin stalowy. Ponadto kominy stalowe świetnie nadają się do renowacji kominów murowanych. Wówczas specjalistyczna firma wykonuje frezowanie komina murowanego, powstaje okrągły otwór i można w nim zamontować komin stalowy.

Jaki komin wybrać do domu? Reguła jest taka, że przy renowacjach starych kominów oraz w przemyśle stosowane są częściej kominy stalowe, natomiast w budownictwie jednorodzinnym lepszym rozwiązaniem są kominy ceramiczne.