Gotowe projekty domów – co trzeba wiedzieć o projektach katalogowych?

Osoby, które przymierzają się do wybudowania własnego domu zapewne nie raz zetknęły się z określeniem gotowe projekty domów, lub projekty katalogowe. Co w praktyce oznaczają te terminy, co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do rozpoczęcia realizacji własnej inwestycji i czy warto wybierać takie projekty domów?

Typowe, katalogowe, gotowe projekty domów – kilka słów o definicjach

Pojęć „projekty katalogowe” i „gotowe projekty domów” używa się wymiennie na określenie pełnej dokumentacji projektowej domu, która prowadzi do stworzenia finalnego projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego, niezbednych do uzyskania pozwolenia na budowę. Projekty takie są kompletne, a więc zawierają wszystkie szczegółowe informacje architektoniczne, konstrukcyjne, instalacyjne itd. dotyczące konkretnego budynku. Przeciwieństwem projektów katalogowych są projekty przygotowywane na zamówienie przez architekta – tę opcję wybierają najczęściej inwestorzy, którym zależy na domu o nietypowej bryle lub dopasowanego do bardzo wymagających warunków miejscowych. Z dwóch typów ofert, to gotowe projekty domów jednorodzinnych są zdecydowanie częściej wybierane.

Dom przy Cyprysowej 64

Dlaczego gotowe projekty domów są tak popularne?

Za ich popularnością stoi stosunkowo niska cena, bogata oferta pracowni specjalizujących się w tego typu konstrukcjach oraz szybkość wznoszenia budynku. Inwestorzy doceniają także bezpieczeństwo tego typu rozwiązań: projekty katalogowe są wybierane przez osoby dysponujące działkami położonymi w różnych rejonach Polski, cechującymi się o rozmaitymi warunkami terenowymi i pogodowymi. Plany te zostały więc z sukcesem przetestowane w wielu okolicznościach i w różnych środowiskach naturalnych.

Jak dokonać wyboru odpowiedniego projektu?

Gotowy projekt domu ma także tę zaletę, że nie musimy być ekspertami w dziedzinie budownictwa, aby dokonać wyboru dobrego planu. Wystarczy, że przed przystąpieniem do szukania wymarzonej inwestycji będziemy mieli minimalne wyobrażenie o tym, co chcemy postawić na naszej działce, a resztą zajmą się specjaliści z pracowni projektowej, którzy doradzą nam, jaki projekt domu będzie dla nas najodpowiedniejszy. Nierzadko okazuje się bowiem, że przeceniamy nasze możliwości finansowe lub terenowe. Wtedy zdarza się, że wielokondygnacyjna inwestycja, o której marzyliśmy od lat, jest zbyt duża w stosunku do rozmiarów naszej działki, a romantyczny projekt domu z poddaszem użytkowym nie będzie wystarczająco funkcjonalny dla potrzeb naszej rodziny.

Z tego właśnie względu warto postawić na zaufane i sprawdzone pracownie autorskie, takie jak GALERIADOMOW.PL, które oferują swoim klientom pełną ofertę doradztwa, pomagają rozważyć wszystkie za i przeciw, wspomogą szczegółowymi rysunkami, jeszcze przed zakupem wybranego projektu domu. Wybór konkretnej opcji z katalogu w pracowni autorskiej to także możliwość bezpośredniego kontaktu z producentem projektu, bez pośredników. Uzyskanie dodatkowej, bezpłatnej zgody na zmiany, czy innych istotnych dokumentów nie sprawia w takim wypadku najmniejszego problemu.

Dom przy Bukowej 26

Kupujemy projekt domu i co dalej?

Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem budowy domu jest opracowanie projektu zagospodarowania działki oraz przystosowanie wybranego projektu do warunków lokalnych. Jest to niezbędna procedura, gdyż standardowe gotowe projekty domów, choć uniwersalne i sprawdzające się w niemal każdych warunkach, muszą być zawsze każdorazowo dostosowane do charakterystyki danej działki. Tą kwestią zajmuje się lokalny architekt, dzięki któremu nasz projekt domu stanie się pełnoprawnym projektem architektoniczno-budowlanym, czyli gotowym do złożenia w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Tylko po wykonaniu szeregu czynności przez miejscowego projektanta możemy zgłosić się do starosty i ubiegać się o wydanie stosownego pozwolenia. Przystosowanie projektu do warunków terenowych, powszechnie zwane adaptacją, to także szansa, abyśmy spersonalizowali projekt z katalogu i dostosowali go do naszych gustów i wyobrażeń.

Osoby decydujące się na wybudowanie własnego domu muszą liczyć się z koniecznością przebrnięcia przez szereg procedur administracyjno-urzędowych, muszą czuwać nad przebiegiem prac budowlanych i odczekać swoje do czasu wprowadzenia się do gotowego budynku. Jednak nic nie może równać się z uczuciem przekroczenia progu własnego domu ze świadomością, że oto zamieszkaliśmy w naszych własnych czterech ścianach. Już teraz zacznij planować swoją inwestycję. Setki inspiracji znajdziesz w renomowanym serwisie GALERIADOMOW.PL.