Kleje oraz zaprawy typu fugi przeznaczone do płytek – ich rodzaje

Płytki podłogowe przykleja się do podłoża odpowiednio dobranym klejem, znów na koniec posadzkę trzeba zafugować. Przed ułożeniem płytek warto więc abyśmy zapoznali się z zaprawami typu fugi oraz klejami, które są do nich (płytek) specjalnie przeznaczone. Oto rodzaje klejów oraz zapraw w postaci fug, które są ściśle przeznaczone do płytek:

1). Kleje dyspresyjne – są to gotowe już masy przeznaczone bezpośrednio do użycia – zapakowywane w wiaderka. Tego rodzaju kleje wyróżniają się tym, że są uniwersalne. Natomiast charakteryzują się tym, że odznaczają się wysoką elastycznością oraz nadają się na takie oto trudne podłoża – ogrzewane lub odkształcalne.

2). Kleje cementowe – możemy wyróżnić te o klasie C1 oraz C2. Należy wiedzieć, że te klasy C1 przeznaczone są do płytek ceramicznych lub kamiennych o nasiąkliwości od 3-10 procent. Natomiast do gresu mającego nasiąkliwość rzędu pół procenta, płytek wielkoformatowych i płytek ze spieków kwarcowych specjaliści zalecają użycie klejów klasy C2.

3). Kleje żywiczne – obecnie na rynku do wyboru mamy kleje żywiczne epoksydowe albo poliuretanowe. Należy wiedzieć, że mają postać już gotowej masy przygotowanej bezpośrednio do nanoszenia. Obydwa rodzaje odznaczają się takimi oto cechami: wysoka elastyczność, odporność na chemikalia oraz tym że są wodoodporne. Idealnie sprawdzą się na bardzo trudne podłoża, takie jak: stare płytki, płyty OSB, podłogi wykonane z desek. Warto dodać, że możemy je także zastosować nawet do mocowania płytek w obiektach takich jak baseny.

4). Fugi epoksydowe – należy wiedzieć, że generalnie oferowane są w zestawach obejmujących masę epoksydową oraz utwardzacz. Ich pierwszoplanową cechą jest to, że są wodoodporne, więc znakomicie nadadzą się do pomieszczeń mokrych, a nawet basenów. Dzięki wysokiej elastyczności są także polecane na podłoża ogrzewane. Ponadto są twarde, więc trudno jest je uszkodzić. Wykazują też niską wrażliwość na substancje chemiczne i łatwo można utrzymać je w czystości. Specjaliści polecają je szczególnie do pomieszczeń, które są dość mocno eksploatowane, takie jak na przykład garaże.

5). Fugi cementowe – należy wiedzieć, że mają one formę w postaci suchej mieszanki. A składnikami tej mieszanki są: cement biały lub szary pełniący funkcję spoiwa, także kruszywo o bardzo małej granulacji, wypełniacze oraz pigmenty. Aby mogła powstać masa gotowa do spoinowania, taką mieszankę należy rozrobić dokładnie z wodą. Są dostępne w coraz bardziej szerokiej palecie barw, nawet z dodatkami uatrakcyjniającymi wygląd spoin, na przykład brokatem. Nierzadko są dodatkowo modyfikowane. Obecnie na rynku jest też dostępnych wiele mas cementowych, które mają modyfikowane właściwości, na przykład zwiększoną odkształcalność (jest to cecha ciesząca się dużą popularnością w przypadku okładzin na ogrzewaniu podłogowym), dodatek biocydów zapobiegający rozwojowi pleśni lub środków hydrofobizujących zmniejszających nasiąkliwość fug.

6). Fugi silikonowe – to elastyczne masy, które pakowane są w specjalnie do tego przeznaczone plastikowe kartusze. Należy wiedzieć, że stanowią uzupełnienie oferty zwykłych fug określonej firmy działającej na rynku, więc dostępne są w takich samych barwach co one. Jakie mają zastosowanie? Służą między innymi do wykonania spoin o newralgicznym znaczeniu, które muszą przenosić większe obciążenia. Wypełniane są więc nimi dylatacje brzegowe, wewnętrzne narożniki okładzin oraz miejsca ich styku z różnymi elementami.