Projekt domu z poddaszem, czy parterowy bungalow? Zaprojektuj swoją przyszłość i wybierz najlepsze rozwiązanie.

Analizując ofertę pracowni projektowych oferujących gotowe projekty domów jesteśmy zmuszeni do dokonania podstawowego wyboru – stawiamy na projekty domów parterowych, czy budujemy dom z poddaszem użytkowym? To podstawowa kwestia, jaką trzeba rozważyć planując inwestycję. Jakie są mocne i słabe strony obu wariantów? Na co warto zwrócić uwagę wybierając parterówkę, lub projekt domu z poddaszem?

Dom przy Przyjemnej 19 bis

Wszystko w zasięgu ręki – projekty domów parterowych otwarte na Twoje potrzeby.

Zastanawiając się nad wyborem projektu domu typu bungalow musimy wziąć pod uwagę jego specyfikę i charakter. Jakie zalety mają projekty domów parterowych? Kilka na pierwszy rzut oka nasuwa się od razu.

Zaletą parterowych konstrukcji jest fakt, że nie posiadają schodów. To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy żyją w szybkim tempie i cenią sobie brak barier komunikacyjnych. Jeśli lubicie mieć wszystko pod ręką, parterowy bungalow jest zdecydowanie dla Was. Odpada bieganie po schodach, a kuchnia, pokój dzienny i sypialnie są na jednym poziomie. Funkcjonalnie podzielone wnętrze na część dzienną i nocną, daje niezakłócony dostęp do wszystkich pomieszczeń budynku. Jeśli dodatkowo wybierzemy projekt domu, z garażem w bryle budynku uzyskamy sporo miejsca, co w zupełności rekompensuje brak użytkowego poddasza.

Projekty domów parterowych to w dużej mierze domy tanie i szybkie w budowie. Nie ma w ich przypadku konieczności wykonywania balkonów, lukarn, czy choćby stropu wylewanego. Prosty dach dwuspadowy, lub symetryczny czterospadowy to łatwe w wykonaniu konstrukcje umożliwiające ekonomiczną realizację. Oszczędniej wyglądają również kwestie wykonania instalacji wewnętrznych. Nie musimy synchronizować pionów kanalizacyjnych, dlatego łazienkę można zaprojektować w dowolnej części domu.

Jakie niedogodności czekają na mieszkańców wybierających projekty domów parterowych? Dla niektórych ich zalety mogą stanowić wady, choćby takie jak brak możliwości podziwiania zachodu, czy wschodu słońca z balkonu. W domu typu bungalow musimy się liczyć również z faktem, że wszyscy żyjemy na jednej przestrzeni. Nie można tu zaszyć się na poddaszu, co może być odbierane jako brak odpowiedniej prywatności i intymności.

Dom przy Bukowej 44

Projekty domów z poddaszem użytkowym – dwa piętra możliwości.

Z chwilą, gdy decydujemy się na projekty domów z poddaszem użytkowym wybieramy nieco inny sposób życia i użytkowania budynku. Do dyspozycji mamy nie jedno, a dwa piętra, przez co układ wnętrza staje się jasny i przejrzysty. Na parterze mieści się zwykle strefa dzienna z otwartym na kuchnię salonem oraz często dodatkową sypialnią oraz łazienką. Na poddaszu mamy do dyspozycji przytulną strefę nocną z sypialniami i główną łazienką. Możemy tu urządzić również pralnię oraz garderobę. Zaletą domów z poddaszem, szczególnie tych z garażem, jest możliwość zaprojektowania w łatwy sposób sypialni typu master bedroom w pomieszczeniu nad garażem. Jest to doskonała lokalizacja na taki pokój, gdyż najczęściej wchodzi się do niego z półpiętra. Jako rodzice jesteśmy jednocześnie blisko sypialni dzieci i niejako w oddzielnej partycji domu. Mamy odpowiednio dużo prywatności, lecz jednocześnie nie tracimy kontroli nad spokojem i bezpieczeństwem dzieci.

Wybierając projekty domów z poddaszem dajemy sobie również możliwość budowy domu na bardziej skomplikowanej działce. Domy z poddaszem mają mniejsza powierzchnię zabudowy, przez co mogą się w pasować w mniejsze i wąskie działki. Mniejsza działka budowlana to również niższe koszty całościowe inwestycji. Mimo, iż wybudowanie użytkowego poddasza niesie ze sobą większe koszty, inwestycja może korzystnie się bilansować ekonomicznie, gdy wybierzemy mniejszą działkę i projekt domu taniego w budowie. Najbardziej oszczędny dom z poddaszem to projekt zakładający prosty dach dwuspadowy, bez lukarn, regularną formę opartą na planie kwadratu, lub prostokąta, pozbawiony balkonów, podpiwniczenia i bez garażu. Takie projekty domów, przy zastosowaniu zoptymalizowanych rozwiązań konstrukcyjnych jesteśmy w stanie wybudować w porównywalnych kosztach, co parterowe domy o tej samej powierzchni użytkowej.

Jakie wady mają projekty domów z poddaszem? Podstawowym problemem mogą być wspomniane wcześniej schody. To niekiedy spora bariera komunikacyjna, szczególnie gdy dom budują seniorzy. Może być również utrudnieniem dla rodzin z małymi dziećmi, dla których na wczesnym etapie życia strome stopnie mogą stanowić zagrożenie. Schody same w sobie również mogą być uciążliwe, gdy się je przemierza kilkadziesiąt razy dziennie. Dla jednych to kłopot, inni nie widzą w tym problemu – ilu inwestorów tyle opinii.

Jak zatem wybrać? Który projekt lepszy? Który będzie bardziej pasował? Decyzja w tym wypadku zdaje się być sumą indywidualnych doświadczeń, potrzeb i upodobań. Projekt ma odpowiadać naszemu stylowi życia, wpisywać się w nasz gust i wizję przyszłego życia. Jeśli dom budują spokojni domatorzy, ceniący zalety przytulnego poddasza, ukwieconego balkonu i osobnej części sypialnianej prawdopodobnie wybiorą dom z poddaszem. Ci, którzy żyją w szybkim tempie i stawiają na bezpośredni dostęp i niezakłóconą komunikację z każdym zakątkiem domu chętniej postawią na projekty domów parterowych. Ważne, by projekt domu był dobrze zaprojektowany, funkcjonalny i ekonomicznie możliwy do zrealizowania. Za każdym razem musimy mierzyć siły na zamiary. Stylowe projekty tanich domów parterowych i z poddaszem użytkowym znajdziecie na GALERIADOMOW.PL