Czy PCW jest bezpieczne? Obalamy najczęstsze mity o PVC!

Polichlorek winylu, czyli w skrócie PCW to jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych. Niektórzy jednak wciąż nie są przekonani do jego stosowania, wskazując m.in. na potencjalny wpływ na zdrowie człowieka. Jak jest naprawdę? Rozprawiamy się dziś z najczęściej powtarzanymi mitami na temat PCW!

Mit 1 – Twarde i spienione PVC szkodzą zdrowiu

Głosy o potencjalnej szkodliwości produktów z PVC nie należą do rzadkości. Wiele osób jest zaniepokojonych powszechną obecnością tego tworzywa w przestrzeni publicznej. Nie wszystkie osoby zadają sobie jednak trud dotarcia do źródeł informacji o produkcji i bezpieczeństwie PCW. Opinia o tym, że materiał ten może wydzielać rakotwórcze monomery chlorku winylu, pochodzą z dawniejszych czasów, kiedy PCW dopiero wchodziło na rynek, a przez niedoskonałe jeszcze techniki produkcji zawierało większe ilości tego związku. Obecnie technikę tę udoskonalono, a samo PVC jako materiał użytkowany na co dzień przez człowieka podlega restrykcyjnym normom i standardom technologicznym. Kwestionowany pod względem bezpieczeństwa bywa również proces spalania tego materiału. Badania jednak pokazują, że dym, który powstaje, gdy pali się PVC spienione lub twarde, toksyczność jest na podobnym poziomie, co w przypadku innych materiałów i wciąż największym zagrożeniem pozostaje dwutlenek węgla, nie zaś inne (związane konkretnie z tym tworzywem) związki.

Mit 2 – PCW nie jest ekologiczne, ponieważ nie nadaje się do recyklingu

Wyrobom z PVC są nierzadko przeciwne te osoby, dla których ważna jest kwestia dbałości o środowisko naturalne. Polichlorek winylu nie jest uznawany za przyjazny środowisku naturalnemu materiał. Warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę zarówno twarde, jak i spienione PVC można poddać procesowi recyklingu! Istnieją specjalne punkty prowadzące odpady tego typu, np. pozostałości stolarki okiennej. Aby produkty z polichlorku winylu były bardziej ekologiczne, wystarczy więc poświęcić trochę uwagi kwestii odprowadzania odpadów, zamiast całkowicie zwalczać obecność tworzyw sztucznych w życiu codziennym.

Mit 3 – Twarde i spienione PVC zastosowane w produkcji okien szybko żółknie

Okna z polichlorku winylu uznawane są za tańszą i według niektórych osób gorszej jakości alternatywę dla innych rodzajów okien. Czasami można spotkać się z zarzutami, że po jakimś czasie zaczynają one żółknąć. Jeśli jednak dochodzi do takiej sytuacji, to tylko w przypadku kiepskiej jakości okien, przy których produkcji nie zastosowano właściwej technologii. Profile okienne z PCW zawierają stabilizatory zapobiegające żółknięciu i blaknięciu, warto jednak używać do ich czyszczenia łagodnych detergentów.