Wkład kominkowy – jak wybrać odpowiedni?

Wkład kominkowy stanowi kluczową część konstrukcyjną kominków, jednocześnie gwarantując bezpieczne działanie całej instalacji. Ponadto element ten w dużej mierze wpływa na efektywność funkcji grzania i pełniąc również funkcję estetyczną.  Gdy dopasowujemy odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Jak więc wybrać odpowiedni wkład kominkowy? 

Czym właściwie jest wkład kominkowy? 

Wkład kominkowy jest jednym z elementów wyposażenia wnętrza. Dobieramy więc go, dopasowując do charakteru danego pomieszczenia.  Zależnie od sposobu, w jakim wykończony jest dany pokój, powinien wpisywać się w wybrane wzornictwo. Może więc być doskonałym dopełnieniem do stylu rustykalnego, góralskiego, a nawet nowoczesnego i skandynawskiego. Wkład kominkowy jest sercem każdego kominka. To zamknięte palenisko, które jest bezpośrednio podłączone do wylotu spalin. Element ten występuje w kilku wariantach różniących się między sobą materiałem wykonania i parametrami.  

Wkład kominkowy — czy możliwe jest posiadanie kominka bez tego elementu? 

W sytuacji, gdy chcemy wykorzystać kominek do ogrzewania domu, a nie tylko w celu dekoracyjnym — nie będzie to możliwe bez wkładu kominkowego. Bez niego nie możemy liczyć na efektywną pracę instalacji — w przypadku braku wkładu kominkowego jednie 20% wytworzonego w kominku ma szansę utrzymać się w pomieszczeniu. Pozostałe ciepło będzie wydostawać się przez komin domu. Istotne jest też odpowiednie oszacowanie mocy wkładu. Najlepiej to zrobić na podstawie kubatury danego budynku. 

Wkład kominkowy — funkcje i przeznaczenie 

W celu wybrania odpowiedniego wkładu kominkowego musimy wcześniej przeanalizować nasze indywidualne potrzeby. W przypadku elementu typowo dekoracyjnego sprawdzą się inne rozwiązania, niż wtedy, gdy główną funkcją jest ogrzewanie domu. Jeśli od razu zakładamy, że nasz kominek będzie przede wszystkim ozdobą, zadbajmy o dobranie modelu, który doskonale wpasuje się w cały zaplanowany wystrój. Pamiętajmy o tym, że powinien go uzupełniać, a nie wyznaczać styl i dominować nad innymi elementami wyposażenia. Takie wkłady możemy znaleźć na stronie https://www.komineo.pl/wklady-kominkowe 

Jednak wkład kominkowy może również odgrywać znaczącą rolę jako źródło ogrzewania domu. W takiej sytuacji zwróćmy uwagę nie tylko na estetykę. Istotna jest również regulacja wydajności spalania, system dopalania spalin, moc, a także sprawność danego modelu. Dla wielu osób jednym z ważnych kryteriów jest czas pracy bez dokładania drewna. Jeśli dobierzemy nieodpowiedni wkład kominkowy, może okazać się, że nie wpisuje się w nasze potrzeby i może wystąpić konieczność wymiany. Dlatego zaplanujmy wcześniej zakup, biorąc pod uwagę wszystkie parametry.