Dlaczego warto ogrzewać dom gazem płynnym i o czym należy pamiętać?

O wyborze metody ogrzewania domu decyduje szereg różnych czynników. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie gazem płynnym. Jest to rozwiązanie, które ma sporo zalet, niemniej jest kilka ważnych przesłanek, jakie trzeba mieć przy tej okazji na uwadze.

Gaz płynny do ogrzewania domu – dlaczego to się opłaca?

Gaz płynny jako paliwo służące do ogrzewania domu ma mnóstwo cennych zalet. Przede wszystkim jest przyjazny środowisku, ponieważ w procesie jego spalania nie powstają żadne szkodliwe substancje. Poza tym spala się praktycznie w całości, co świadczy o jego wysokiej wydajności. Jest paliwem wysokokalorycznym – pod tym względem kilkukrotnie przewyższa szereg paliw stałych. To oznacza, że ogrzewanie nim jest efektywniejsze, a zawartość jednego zbiornika starcza na długo, przy czym służy do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody oraz zasilania urządzeń takich jak kuchenka czy grill. Warto też nadmienić, że ceny gazu płynnego nie są odgórnie regulowane, jak ma to miejsce w przypadku np. gazu ziemnego i energii elektrycznej. Kształtuje je rynek, co daje odbiorcom możliwość wyboru najlepszej dla nich oferty. Najlepsi dostawcy nie zmieniają stawek w trakcie obowiązywania umowy, więc nie ma przykrych niespodzianek w postaci niespodziewanych podwyżek.

Gaz płynny do ogrzewania domu – o czym pamiętać?

Jak podkreślają eksperci z firmy Amerigas, jest parę istotnych spraw, o których należy pamiętać, decydując się na omawiane ogrzewanie gazowe. Cena instalacji to wypadkowa kilku czynników. Kluczową rolę w tym kontekście odgrywa zbiornik. Do wyboru są modele naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne nadają się raczej na duże posesje o wysokim poziomie wód gruntowych. Z kolei na mniejszych posesjach o niskim poziomie wód gruntowych świetnie sprawdzają się zbiorniki podziemne – niemniej należy liczyć się z tym, że koszt ich montażu i konserwacji jest wyższy, niż ma to miejsce w przypadku modeli naziemnych. Przy zbiornikach o pojemności do 7 m3 nie jest wymagane pozwolenie na budowę.